ଅଦରକାରୀକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରୁଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଧର

382

ଯାହାକୁ ଆମେ ଅଦରକାରୀ ଭାବି ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ରେ ପକାଇ ଦେଉ କିମ୍ବା ବାହାରେ ଫିଙ୍ଗି ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷିତ କରି ଜୀବଜଗତ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁ । ସେଇ ଅଦରକାରୀ ଜିନିଷକୁ ନେଇ ଆକର୍ଷଣୀୟ କଳାକୃତି କରି ଘରସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀରେ ବଦଳାଇ ଦେଉଥିବା ମଣିଷ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଧରଫୁଲନଖରା ନାଗବାଲି ଅଂଚଳରେ ଶ୍ରୀଧର ଦାଶଙ୍କ ଘର । ଘରସଜ୍ଜା ପାଇଁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କେବଳ ସହରରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଭିନ୍ନ ଏକ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ୁଥିବା ସମୟରୁ ହିଁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ନା କିଛି ନୂଆ ଜିନିଷ କରିବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଥିଲା । ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇ ମେଳାରେ ବିଭିନ୍ନ ସୃଜନଶୀଳତା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖାଇପାରିଥିଲେ । ଏବେ ସେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ

sridhar dash, phulnakhara, creatives from waste material, artificial waterfall, east coast railway employee, best out of the waste

ଶ୍ରୀବିହାରରେ ଝିଅ ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି । କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାମ ଓ ପରିବାରର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପରେ ସେ ଏହି କାମରେ ଲାଗିପଡନ୍ତି । ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହିତ ଥରେ ମେଳା ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଏକ କୃତ୍ରିମ ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଖି ପତ୍ନୀ କିଣିବାକୁ କହିଥିଲେ । ହେଲେ ଦୋକାନୀ ତାକୁ ୯୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କହିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସୁନ୍ଦର କୃତିମ ଜଳପ୍ରପାତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଉପହାର ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ଶ୍ରୀଧର । ସେବେଠାରୁ ନିଜ ଘରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଆବର୍ଜନାକୁ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପରେ ଭଙ୍ଗା ଟାଇଲ, ସୋଲକୁ ବ୍ୟବହର କରି ଜଳ ପ୍ରପାତ ତିଆରି କରିଥିଲେ । ଦାଣ୍ଡ ଦୁଆରଠାରୁ ଘର ଭିତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ସେ ନିଜ କଳାର ପ୍ରତିଭାକୁ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଝିଅର ପାଠପଢ଼ା ଘରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଠାକୁର ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ଜିନିଷକୁ ନୂଆ କରି ତଆରି କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦେଖିଲେ କେହି କହିବେନି ଯେ ଏହା ବର୍ଜ୍ୟରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଶ୍ରୀଧର କହନ୍ତି, ଛୋଟ ବେଳୁ ନୂଆ ଜିନିଷ ତିଆରି କରିବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ରହିଛି । ଘରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ଥର୍ମକୁଲ ପ୍ଲେଟ୍‌, ସୋଲ, ଟିଣ, ତାର ଓ ପାଇପ୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ନୂଆ ଜିନିଷ ତିଆରି କରୁଛି । ଘର ସାଜସଜ୍ଜା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଅଦରକାରୀ ଜିନିଷକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ତାଲାବନ୍ଦ ସମୟରେ ନିଜର ସମୟ ନଷ୍ଟ ନ କରି ଏଭଳି ନିଆରା ଜିନିଷ ତିଆରି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଧର ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Close Bitnami banner
Bitnami