ଲୋକଙ୍କ ପକେଟରେ ନିଆଁ ଲଗାଉଛି ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର

527

ଗୋଟେ ପଟେ କରୋନାର ଭୟ ଅନ୍ୟପଟେ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟରେ ନିଆଁ ଲଗାଉଛି ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦରଟି-20 ମ୍ୟାଚର 20 ଓଭରରେ ଗୋଟିଏ ଟିମ୍ ସେତିକି ରନ କରି ପାରିବ ନାହିଁ ଯେତିକି ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଗତ 7 ବର୍ଷ ଭିତରେ ବଢିଛି । ଏମିତିରେ କହିଲେ ବ୍ରାଡ୍ ମ୍ୟାନଙ୍କ 99.94 ଆଭରେଜ୍ ବି ଭାରତର ପେଟ୍ରୋଲ ଦରବୃଦ୍ଧି ସହ ଟକ୍କର ଦେଇ ପାରିବନି ।

ଗଲା 7 ବର୍ଷରେ ଅଛେ ଦିନ୍ ଆସିଛି ନା ନାହିଁ ତା ଉପରେ ବିତର୍କ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ପେଟ୍ରୋଲ ରେଟ୍ ବଢିନି ବୋଲି କେହି କହିପାରିବେ ନାହିଁ । ରବିବାର ଦିନ ଦେଶର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଶେଷରେ ଶତକ ମାରିଦେଲା । କରୋନା ମାଡରେ ବେହାଲ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ, ନିମ୍ନ ମଧ୍ୟବିତ୍ତଆର୍ଥିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ବର୍ଗଙ୍କ ପେଟ ଓ ପକେଟ୍ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । ରବିବାର ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ଶହେ ଟଙ୍କା 19 ପଇସାରେ ପହଁଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଭୋପାଳ, ଔରଙ୍ଗାବାଦ ଭଳି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଶହେ ଟପିଛି ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ।

ache din, good days are coming, modi govt, bjp, petrol price crosses 100
Is this the sign of Acche Din promised by BJP govt

ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ । ତୈଳବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ବଜାରରେ ଅନ୍ୟ ସବୁ ସାମଗ୍ରୀର ଦର ମଧ୍ୟ ଆକାଶ ଛୁଆଁ। ସେପଟେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କ୍ରୁଡ୍ ଅଏଲ ବ୍ୟାରେଲ ପ୍ରତି 5ରୁ 6 ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳ ଦର କମେ ସେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଦାମ କିନ୍ତୁ ଚଢ଼ା ରହୁଛି । ପେଟ୍ରୋଲ କମ୍ପାନୀ ସବୁବେଳେ ଫାଇଦାରେ ରହୁଛନ୍ତି । ବିଦେଶରେ ବ୍ୟାରେଲ ଦର ବଢିଲେ ଏଠି ଟାଙ୍କିରେ ରେଟ୍ ବଢୁଛି । କିନ୍ତୁ ଦର କମିଲେ ତାର ଫାଇଦା ଗ୍ରାହକ ପାଉ ନାହାଁନ୍ତି ।

ଭାରତ ଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ନେଇ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ନେପାଳରେ ଦର କମ କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଅଧିକ। ଏହା କେମିତି ସମ୍ଭବ ? ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା କଣ କେବଳ ଭାରତ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ? ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ସରିବା ମାତ୍ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବଢିବା ବି ଆଉ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଉଛି । 2020-21ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେବଳ ପେଟ୍ରୋଲ ରୁ ଅଧିକ 1ଲକ୍ଷ 80 ହଜାର କୋଟିର ରାଜସ୍ୱ ପାଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ପେଟ୍ରୋଲ ଏକ ଲାଭଜନକ ବ୍ୟବସାୟ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Close Bitnami banner
Bitnami